1>99

1 > 99

Kalabalıklar, İsa konuşmaya başladığında onu dinlemek için geldiler. Her türden insan o gün oradaydı: yaşlı, genç, dostlar, düşmanlar. Dikkatlice dinlediler ve o şöyle söyledi: “Sizlerden birinin yüz koyunu olsa ve bunlardan bir tanesini kaybetse, doksan dokuzu bozkırda bırakarak kaybolanı bulana dek onun ardına düşmez mi?” (Luka 15:3-4)

Çobanların koyun sürüsüyle ilgilendiğini biliyoruz. Çoban sürüyü yedirir, yönlendirir ve tehlikeden korur. Ama, ya bir koyun kaybolursa? Bu soruyu cevaplamak için hadi en başa dönelim…

KOYUNLARIN HİÇ KAYBOLMADIĞI BİR DÜNYA

Başlangıçta, yaratıcımız olan Tanrı bizim için iyi bir dünya yarattı. Karanlıktan ışığı yarattı. O gökyüzünü ve yeryüzünü yarattı. Daha sonra balıklar, kuşlar ve hayvanları yarattı. Tanrı bunlardan sonra en önemli şeyi yarattı, insanı. Tanrı, Âdem adında bir adamı ve Havva adında bir kadını; Tanrı onları kendisi gibi olması için kendi suretinde yarattı. Tanrı onları çok sevdi.

Âdem ve Havva, Tanrı ile konuştukları ve yürüdükleri güzel Aden bahçesinde yaşadılar. Tanrı’nın dünyası insanlar ve hayvanlar için güzel bir yerdi. Filler, ayılar, inekler, koyunlar ve her türden hayvan insanlarla birlikte esenlik içinde yaşardı. Kimse orada ne zarar görmüş ne de kaybolmuş değildi, bir tane koyun bile!

İYİ DÜNYA KÖTÜYE DÖNDÜ

Âdem ve Havva, Tanrı’nın iyi dünyasında mutluydu. Tanrı, onlara iyiyle kötüyü bilme ağacı hariç bütün ağaçların meyvelerini yiyebileceğini söyledi. Eğer, o ağaçtan meyve yerlerse ölecekleri konusunda da uyardı.

Bir gün Şeytan, yılan kılığında Havva’ya eğer o meyveyi yerse ölmeyeceğini söyledi. Yerine, iyi ve kötüyü öğrenip, Tanrı gibi olabileceğini de söyledi.

Meyve lezzetli gözüküyordu, bu yüzden Havva bir parçasını alıp yedi. Adem’de ona katıldı. O anda bir şeyin yanlış olduğunu anladılar. Günah, Tanrı’nın iyi dünyasına girdi.

Tanrı’nın uyardığı gibi günahla birlikte ölüm de geldi. Tanrı’nın yarattıkları hastalandı, üzüldü, zarar gördü ve… evet, hikayemizdeki koyun gibi, kayboldu! O zamandan beri doğan insanlar yüreklerinde günahla doğdu.

Başlangıçta, Tanrı insanları iyi yarattı, ama onlar kötü olmak için bir sürü yol buldu. Hepimiz koyun gibi, yoldan saptık. Hepimiz Tanrı’nın yolundan ayrılıp kendi yolumuzu takip ettik. Ama bizim iyi çobanımız olan İsa Mesih, canını vererek bize sonsuz yaşam verdi ve O’nun lütfu sayesinde biz bulunduk.

İsa Mesih’in bizi nasıl bulduğunu merak ediyorsanız, bize yazabilirsiniz.

Size hazırladığımız özel tasarımı aşağıdaki düğmeye tıkladıktan sonra görebilirsiniz.